6. İnovasyon Zirvesi Gerçekleştirildi

Geri

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) öğrenci kulüplerinden İşletme ve Ekonomi Kulübü'nün (İEK) "Eski köye yeni adet getirenlerin buluşma noktası" sloganıyla geleneksel hale getirdiği ve bu yıl altıncısını düzenlediği "İnovasyon Zirvesi", 28 Mart 2012 Çarşamba günü Ahmet Necdet Sezer Kampusü Atatürk Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Bu yıl "Sosyal Sorumluluk" başlığı altında bireysel ve kurumsal sosyal sorumluluk konusunun ele alındığı "6. İnovasyon Zirvesi"ne sosyal sorumluluk alanında başarılı çalışmalar yapan kişiler konuşmacı olarak katılarak, çalışmaları ve deneyimleriyle ilgili bilgiler verdiler.

Tüm gün süren etkinliğin açılış programına Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kemalettin Çonkar, Prof. Dr. Süleyman Taşgetiren, Prof. Dr. Hakkı Yazıcı, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Kula ve Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'ın yanı sıra çok sayıda öğrenci katıldı. "6. İnovasyon Zirvesi"nin açılış konuşmalarını İEK Başkanı Mükremin Okur, İEK Akademik Danışmanı Doç. Dr. Tuğrul Kandemir, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Kula, AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ve Belediye Başkanı Burhanettin Çoban yaptı. İEK Başkanı Mükremin Okur konuşmasında, "Kulüp olarak, "Türkiye'nin inovasyonu Afyonkarahisar'da" diye bir slogan oluşturduk. Türkiye'de ilk defa İnovasyon Zirvesi'ni düzenleyen Afyon Kocatepe Üniversitesi İşletme ve Ekonomi Kulübü'dür. Bu farkındalığı bir üst düzeye çıkalım istedik, daha çok şey yapalım dedik ve "Türkiye'nin En Zengin Kumbarası Afyonkarahisar'da" projesinin temsilciliğini üstlendik. Türkiye'nin her noktasından Afyonkarahisar'a gelecek kitaplar, buradan ihtiyacı olan okullara dağıtılacak. Bu çalışmanın içinde sadece bizler olmayacağız. Belki diğer üniversitelere de örnek olacak ve her zaman yaptığımız gibi bir ilke daha ön ayak olmuş olacağız" dedi.

İEK Akademik Danışmanı Doç. Dr. Tuğrul Kandemir, "Eski köye yeni adet getirenlerin buluşma noktası olarak ifade ettiğimiz İnovasyon Zirvesinde temel amacımız dünyanın ve Türkiye'nin gündemini oluşturan konuları ele alıp, bu konularda uzman kişileri davet ederek öğrencilerimizi bilgilendirmektir. Bu çerçevede İşletme ve Ekonomi Kulübünün kendine has özellikleri var. Bunlardan bir tanesi, Türkiye'nin ilk marka tescilli öğrenci kulübü olmamızdır. Bunun yanında Anadolu'da Afyon Kocatepe Üniversitesi'ndeki bir öğrenci kulübü, hiç aksatmadan, her sene kendini daha da geliştirerek İnovasyon Zirvesini geleneksel hale getirmiştir. Türkiye'de öğrenci kulübü olarak, bunu ilk defa biz başlatmıştık. Bunun dışında yine geleneksel hale getirdiğimiz ve bu yıl Mayıs ayında gerçekleştireceğimiz Gelişim Günleri adında bir etkinliğimiz daha var. Bu da geleneksel ve bu yıl 7.'sini düzenleyeceğiz. Bunların hepsi birer başarı örneği ve bu başarıda öğrencilerimizin yoğun çalışmaları, üniversitemiz yönetiminin ve ilimiz iş adamlarının desteklerinin payı var. Buradan başta Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Solak olmak üzere desteklerini esirgemeyen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu. Doç. Dr. Kandemir, düzenledikleri faaliyetlerin amacıyla ilgili olarak da "Üniversite sadece öğrenimden, binalar içerisinde yapılan derslerden ibaret değildir. Farklı bir bakış açısının, farklı bir hayatın da var olduğunu, sizlerin dersler dışında sosyal ve faaliyetlerle de bir sorumluluğunuz olduğunu ifade etmek için bu faaliyetleri gerçekleştiriyoruz. Her yıl farklı bir konuyu ele alıyoruz. Bu yıl bireysel ve kurumsal anlamda sosyal sorumluluk ele alınıyor. Türkiye'de ve dünyada ses getiren organizasyonları gerçekleştiren kişiler, "sosyal sorumluluk" kavramını sizlerle paylaşacaklar. Öte yandan bugün burada "Türkiye'nin En Zengin Kumbarası Afyonkarahisar'da" projesi bir protokolle hayata geçirilecek. Türkiye'nin her yerinde toplanan kitaplar, Afyonkarahisar'da İşletme ve Ekonomi Kulübü ile Düşün-Taşın Derneği'nin organizasyonuyla Afyonkarahisar'da toplanarak, buradan dağıtılacak" şeklinde konuştu. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Kula, "Şahsi olarak şu kanaati taşımaktayım ki, hepimiz bir kaygı güderek burada bulunmaktayız. Egomuzu çepeçevre sarmalayan bencillik zarında bir iğne ucuyla da olsa bir delik açmak istiyoruz. Bizler burada aslında, diğergamlık ve merhamet duygularınızı ortaya çıkarmak ve farkındalık yaratmak için buradayız" dedi. Konuşmasında sosyal sorumluluk özelliği taşıyan olaylardan da örnekler veren Prof. Dr. Kula, 6. İnovasyon Zirvesinin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, etkinliğin verimli geçmesini diledi.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak ise, "İşletme ve Ekonomi Kulübünün 5. İnovasyon Zirvesi'ne, rektörlük görevine atandıktan hemen sonra katılmıştım. Daha sonra öğrenci kulüplerimizin çalışmalarını gözden geçirmiştim. Öğrencilerimizin çok ciddi çalışmalar yaptıklarını ve her türlü desteği vermemiz gerektiğini gördüm. Öğrenci kulüplerimize kendi alanlarında yapacakları faaliyetlerde, üniversite yönetimi olarak elimizden gelen desteği vermeye başladık. 70'i aşkın öğrenci kulübümüzün her birine bütçemiz imkan verdiği ölçüde destek vermeye devam ediyoruz" dedi. Rektör Prof. Dr. Solak, bireylerin ve kurumların belli sorumululukları olduğunu ifade ettiği konuşmasında, "Üniversite yönetimi olarak, sağlık alanında yaptığımız çalışmalar kapsamında 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Üniversite Hastanemize gelen hastalara refakat edenlerin yeme ve barınma ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılıyoruz. Hangi saatte gelirse gelsin, geldiği öğünden itibaren Üniversite Hastanesinde kaldığı sürece yemeklerini karşılıyoruz ve bunun yanı sıra refakatçilerin gündüz oturabilecekleri ve gece üzerinde yatabilecekleri koltuklar tahsis ettik. Çevre düzenlemesini, sorumluluk bilinci içerisinde yaptık. Öte yandan öğrencilerimizin ve öğretim elemanlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği bir alanı oluşturmaktayız. Sosyal sorumluluk anlayışı içerisinde, öğrencilerimiz ve öğretim elemanlarımızın kampüs içindeki günlük yaşamlarını sürdürürken, temel ihtiyaçlarını hiç bunalmadan, en kısa sürede karşılayabilmeleri için "Yaşam Merkezi" adını verdiğimiz bir alan oluşturuyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Burhanettin Çoban konuşmasında, "Değişmeyen tek şeyin değişim olduğu gerçeği, hayatımıza dinamizm ve renk katmaya devam ediyor. İnsanlığın binlerce yıldan beri hiç değiştirmeden devam edegeldiği her şey, son yüzyılda inanılmaz bir hızla değişti ve dönüştü. Hayalini kurmakta dahi zorlandığımız birçok teknoloji, günlük hayatta kullanılır hale geldi. Ulaşım, tarım, haberleşme, eğitim ve sağlık gibi önemli sektörlerde ortaya konulan yeni teknolojilerle zaman ve mekan kavramı önemini yitirmeye başladı. Bugün öğrenciler bir başka kıtadaki kütüphaneye ulaşabilmekte, robotik kollar sayesinde cerrahlar kıtalararası ameliyatlar yapabilmekte, bilgiye ulaşma, nanoteknoloji gibi baş döndürücü yenilikler sayesinde insanlık alemi, önemli sorunlarına çözümler bulmaktadır" dedi. Çoban, "Afyonkarahisar Belediyesi olarak belediyecilikle ilgili yenilikler konusunda iddialı bir dönem geçirdiğimizi belirtmek isterim. Belediye başkanı olarak göreve başladığım tarihten itibaren şahsım ve kurumum adına yeniliklerin öncüsü olmaya çalıştım" şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Düşün-Taşın Derneği Başkanı Selim Çavuç, İEK Akademik Başkanı Doç. Dr. Tuğrul Kandemir ve İEK Başkanı Mükremin Okur tarafından "Türkiye'nin En Zengin Kumbarası Afyonkarahisar'da" projesinin protokolü imzanlandı. 6. İnovasyon Zirvesi, Rektör Prof. Dr. Mustafa Solak ve İl Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın'ın sponsonsor firmaların temsilcilerine plaket takdim etmesinin ardından AKÜ Folklor Ekibinin halk oyunları gösterisiyle devam etti. Ardından 3 yıl dünyayı küçük bir yelkenliyle gezen "Kıyılar Bozulmasın, Denizler Temiz Kalsın Kampanyası" Proje Koordinatörü Özkan Gülkaynak yaptığı sunumunda, "Doğduğumdan beri denizlere veya doğaya aşığım. Ona olan sevgim azalmadığı gibi her geçen gün daha da arttı. Korumanın üretmekten daha büyük başarı ve meziyet olduğuna hatta bu çağda üretmekten çok korumanın gerekli olduğuna inanırım. Her insan gibi üretmenin erdemine veya gerekliliğine inancım var. Üretim doğaya ve onun parçası canlılara zarar verdiği anda ona olan pozitif bakışım değişir. Kısa vadeli planlara, günü kurtarma uğraşlarına, eğitilmeden zenginleşmeye karşıyım. Korumanın bizlerden çok gelecek kuşaklar için önemli olduğuna, doğayı olumsuz etkileyecek kararlarları dünyada hiçbir parlamentonun, kurumun veya kişinin alma hakkı olmadığına inanırım" dedi. Gülkaya konuşmasında, dünyayı gezdiği süre boyunca edindiği deneyimleri ve izlenimlerini fotoğraf ve videolar eşliğinde öğrencilerle paylaştı.

6. İnovasyon Zirvesinde "Mavi Kapak Toplama Kampanyası" İstanbul Bölge Sorumlusu Ferit Cebe, Düşün-Taşın Derneği Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selim Çavuş, "Lider Öyle Olmaz Böyle Olur" Kitap Yazarı Sevinç Engin, İnovasyon-Kurumsal Sosyal Sorumluluk Danışmanı Nilda Berrin Alptekin de sosyal sorumluluk kapsamında yürüttükleri projeler ile ilgili bilgiler verdiler. 6. İnovasyon Zirvesi, akşam düzenlenen "Serdar Tunçer ile Şiir Gecesi" adlı şiir dinletisinin ardından sona erdi.